Özel Teknoloji Fen Koleji

Etkinlikler

21.05.2019 60  İlk

Doğada Hayat

Teknoloji Fen 2.sınıf öğrencilerimiz ile Hayat Bilgisi dersinde işledikleri "Doğada Hayat" ünitesi kapsamındaki konuları gözlemlemek ve kolay ve anlaşılır bir şekilde doğa ile ilgili bilimsel deneyleri öğrencilere aktarabilmek amacıyla Bilim ve Teknoloji Merkezine gezi düzenlendi. Bilim ve Teknoloji Merkezinde doğa olayları, doğadaki sesler, suyun serüveni, enerji kaynaklarımız, hava olayları gibi konuların farklı etkinliklerini uygulama ve gözlemleme fırsatı bulan öğrencilerimiz, kurulmuş olan deney düzeneklerini kullanarak öğrendiklerini yaparak yaşayarak pekiştirmiş oldular.

21.05.2019 59  İlk

5.Sınıfa Merhaba

Bir yıl boyunca yaptıkları etkinlikler, deneyler, gezi ve gözlemler, araştırma ve proje çalışmaları ile hem eğlenceli hem de bilgi dolu bir eğitim öğretim yılı geçiren 4.sınıf öğrencilerimiz, 5.sınıfa adım atarken hünerlerini sergilemek için ailelerine eğlenceli bir gösteri hazırladılar. İngilizce drama, müzik ve dans gösterileri ile izleyenlerden büyük alkış alan 4.sınıf öğrencilerimiz, aileleri ile 5.sınıfa "merhaba" demenin mutluluğunu yaşadılar.

17.05.2019 76  Ana İlk Orta Lise

Bilişim Haftası Coşkuyla Kutlandı...

Bilişim teknolojileri, gelişen ve küreselleşen bir dünyada bilgiye her yerden ulaşabilen ve ulaşılan bu bilgiyle de yeni bilgiyi üretebilen bireylerin; düşünme, öğrenme ve iletişim alışkanlıklarını geleceğin ihtiyaçlarına göre şekillendiren nesiller yetiştirmeyi hedeflemektedir. Ayrıca bilişimin ve teknolojinin insan yaşamına, bilime olan katkılarını kavratmak, öğrencilerin yaşamlarında teknolojiyi ve bilişimi kullanmalarını bir davranış olarak benimsetmektedir. Bilişim Haftası kutlamaları Robotik Kulübü öğrencilerinin hazırladıkları Akıllı Robotlardan Sanal Gerçekliğe, Stemden Yapay Zekâya birbirinden farklı etkinliklerin öğrenciler tarafından deneyimlenmesi ile eğlenceli bir şekilde gerçekleşti. Yeni teknolojik uygulamalar ve robotik projelerin tanıtıldığı standlarda, dash robotlarını İpad ile kontrol ederek dijital futbol oynayan öğrencilerimiz, hazırlanan hafıza oyununu makey makey ile kontrol ederek kıyasıya yarıştılar. Packman oyununu oynayan öğrenciler, Lego Wedo ile hazırladıkları Race Car Formula 1 aracını yarış pistine getirerek İpad ile kontrol etmeyi ihmal etmediler. "Hologram ile Kutuda ne var?" sloganıyla artırılmış gerçekliğin tanıtıldığı etkinlikte, engelden kaçan robotlarıyla engelleri aştılar, Quiver ile kağıt üzerinde artırılmış gerçeklik uygulamasını kullandılar. Ressam robot ve bardak temizleyen robotları ile günlük ihtiyaçlara pratik çözümler üreten öğrenciler, bilgisayarın 2 li sıralama mantığını kullanarak sayıları, harfleri ve kelebeğin yaşam döngüsünü sıralayarak labirentin çıkışına ulaşmasını sağladılar. Robotik projelerden Akıllı Bardak ile bardağın sıcaklığını ve eğimini kontrol etme imkanı bulan Teknoloji Fen öğrencileri, robotik kulübü öğrencilerinin Scratch programı ile hazırladıkları “Şehirde Sorun Var” oyununu tanıma imkanı yakaladı. Cubetto’yu kodlayarak doğru karelerle hedefe ulaşmasını sağlayan öğrenciler, VR gözlük ile sanal gerçekliği deneyimleyerek eğlenceli vakit geçirdiler. Engelliler için yapılan akıllı ayakkabı, ataçlardan yapılan akıllı piyano, uzaktan kontrole imkan veren yapay zekalı arabalar, 3D baskı hazırlama ve çıktı sürecini deneyimle öğrencilere “dene, yaşat, keşfet, öğren ve bilgiyi kalıcı kıl” anlayışını yaşattı. Green Screen sahnesinde farklı dünyalara yolculuğa çıkan Teknoloji Fen öğrencileri, robotik kulübünün “Akıllı Gitar” projesinin lansmanına katılarak projeyi gözlemleme imkanını yakaladı. Öğrencilerin meraklı bakışları ile yoğun ilgi gösterdiği Bilişim Sergisi, anaokulundan ortaokula kadar tüm öğrencilerimizin etkinliklere tek tek katılımı ile haftanın anlam ve önemine uygun olarak kutlandı.

15.05.2019 77  Ana

Haftanın Öğrencisinden Keyifli Kareler

Özel Teknoloji Fen Anaokulu "Sorumluluklarımın Bilincindeyim" etkinliği devam ediyor. Çocuklarımızın özgüven gelişimlerine ve kendilerini ifade etmelerine katkı sağlayarak, sorumluluklarını yerine getirmenin öğrencilerimizde yarattığını mutluluğu anaokulu öğrencileri olarak paylaşıyoruz. Ailelerin katılımları ile keyifli hale gelen etkinliğimizde bu hafta öğrencilerimiz Ece İnci ve ailesi öğrencilerle beraber aileleri için resim çerçevesi hazırladılar. Çerçevelerine resimlerini yerleştirmenin heyecanını yaşayan miniklerimiz etkinlik sonrası gökkuşağı deneyi yaparak eğlenceli vakit geçirdiler.

14.05.2019 78  Ana İlk Orta Lise

2.Okul Psikolojik Danışmanlığı Sempozyumu

İstanbul Kültür Üniversitesi Ataköy Yerleşkesi’nde düzenlenen 2.Okul Psikolojik Danışmanlığı Sempozyumu’na Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanından meslek mensupları ve üniversite öğrencileri katılım sağladı. Farklı konu başlıklarının yer aldığı sempozyumda İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, Türk PDR Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Cengiz Şahin gibi önemli isimler konuşmacı olarak yer alırken, moderatörlükleri de, Prof. Dr. M. Engin Deniz, Doç. Dr. Durmuş Ümmet ve Dr. Öğ. Üyesi Meryem Demir Güdül yaptı. Sempozyumla beraber okul psikolojik danışmanlığı ve rehberlik servislerinin daha kaliteli hizmet verebilmeleri için yapılması gerekenlerden, ortak problemlere ve çözümlere kadar her şey masaya yatırıldı. Bu doğrultuda beraber çalışmaların yürütüleceği ve ortak çalışmalar yapılması için önerilerde bulunuldu. Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak’ın ele aldığı “Geçmişten Geleceğe Okullarda PDR Hizmetleri” panel sonrası, okulumuz rehberlik öğretmenleri Uzm.Psk.Dan. Enis Tuştaş ile “Okullarda Travma Müdahele Yöntemleri” ile Doç. Dr. Bilge Uzun ile “Okullarda Mindfulness Uygualamaları” eğitimlerine katılarak, farklı uygulamalar ve yenilikler hakkında bilgi edindiler. Sempozyum sonrası okulumuz öğretmenleri adına “Çalışan Anne ve Çocuk” kitabını imzalayan Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak’a teşekkür ederiz.

13.05.2019 80  Orta

Zed The Magician

6.sınıf öğrencilerimiz yılsonu İngilizce gösterilerine heyecanla hazırlandı. “Zed The Magician ” oyununu sahneye taşıyan oyuncularımız, velilerimize İngilizce dilinde bir gösteri sundu. Öğrencilerimiz sahnede olmanın heyecanı ile göz dolduran performans sergilediler. İngilizce şarkılar seslendiren koronun ardından tiyatro oyunlarını sergilemek için sahneye çıkan öğrencilerimiz, izleyenlere unutulmaz bir gösteri sundu. Hem sahne performansları hem de söyledikleri şarkılarla göz kamaştıran 6.sınıflarımız, izleyenlerden büyük alkış aldı.

10.05.2019 81  Ana

Haftanın Öğrencisinden Keyifli Kareler

Özel Teknoloji Fen Anaokulu "Sorumluluklarımın Bilincindeyim" etkinliği devam ediyor. Çocuklarımızın özgüven gelişimlerine ve kendilerini ifade etmelerine katkı sağlayarak, sorumluluklarını yerine getirmenin öğrencilerimizde yarattığını mutluluğu anaokulu öğrencileri olarak paylaşıyoruz. Ailelerin katılımları ile keyifli hale gelen etkinliğimizde bu hafta öğrencilerimiz Mustafa Coşkun ve ailesi öğrencilerle beraber bez torbalarını boyadılar. Bez torbalarını gönüllerince renklendiren öğrencilerimiz, taklit küpü ile oyun oynayarak küplerde gelen hayvanları taklit edip keyifli zaman geçirdiler.

09.05.2019 193  Ana İlk Orta Lise

Şarkı Yarışması Final Heyecanı

Teknoloji Fen Okullarında geleneksel hale gelen şarkı yarışması bu sene de yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin birinci olabilmek için kıyasıya yarıştıkları yarışmada sesine güvenen öğrencilerimiz sahne aldı. Solo ve grup performanslarını sergileyen yetenekli öğrenciler, izleyicilere eğlence dolu anlar yaşattı. Şarkılara eşlik ederken keyifli vakit geçiren öğrenciler ve veliler, sahnedekileri alkış yağmuruna tuttu.

İlkokul öğrencilerimizin sergiledikleri performanslarda "Neler Oluyor Hayatta" şarkılarıyla birinci olan grubumuz  Elif Naz Bayrak, Enes Erdoğan, Deniz İdil Ar ve Ayşenur İnci Kuşcu yu, ikinci olan Fatma Rana Ergül, Doğa Canbaz, Sudenaz Sakin i ve üçüncü olan Elif Asya Koç u tebrik ederiz.

Ortaokul öğrencilerimizin kıyasıya yarışı sonucu "Nasıl Öğrendin Unutmayı" şarkısıya birinci olan öğrencimiz UIaş Arda Şahin arkadaşlarından büyük alkış aldı. Rengin Irmak Bozdemir ve Eda Erdoğan ikinci olurken, Kaan Mert Özgüle üçüncü olarak şarkı yarışmasına damga vurdular.

08.05.2019 82  Orta

Zooloji Müzesi Gezimiz

Özel Teknoloji Fen Okulları 5.sınıf öğrencileri, İnsan ve Çevre ünitesi kapsamında Uludağ Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü tarafından oluşturulan Zooloji Müzesi ni ziyaret etti. Bursa da başka böyle bir müzenin olmadığını ifade eden yetkililer, "Müzede daha çok omurgalı hayvanlar var. Omurgalı hayvanların içerisinde de kurbağalar, kertenkeleler, yılanlar ve kamlumbağalar büyük yer tutuyor. Bunların haricinde kuşlar ve memeli hayvanları var. Yaklaşık 78 kuş türü, 26 memeli türü var. Yurdumuzda yaşayan kurbağaların, kertenkelelerin, yılanların ve kamlumbağaların çoğu burada sergilenmektedir. Gün geçtikçe sayılar artıyor." diye konuştu. Uludağ Üniversitesi Zooloji Müzesi nin en büyük farkının, hiçbir kuş ve memeli türünün öldürülerek bu hale getirilmediğini belirttiler. Birbirinden farklı türleri bir arada görmenin imkanını yaşayan öğrencilerimiz, hayvanları korumamız gerektiğinin bir kez daha bilincine vardılar.

07.05.2019 194  Orta

7.Sınıflar İngilizce Drama Günleri

7.sınıf öğrencilerimiz yılsonu İngilizce Drama Günlerine heyecanla hazırlandı. Öğrencilerimiz sahnede olmanın heyecanı ile göz dolduran performans sergilediler. İngilizce şarkılar seslendiren koronun ardından diyalog ve drama çalışmalarını sergilemek için sahneye çıkan öğrencilerimiz, izleyenlere unutulmaz bir gösteri sundu. Hem sahne performansları hem de söyledikleri şarkılarla göz kamaştıran 7.sınıflarımız, izleyenlerden büyük alkış aldı.

Ana Sayfa