Özel Teknoloji Fen Koleji

Etkinlikler

01.10.2019 217  Ana İlk Orta Lise

Dünya Çocuk Günü Kutlu Olsun

“Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” M. Kemal ATATÜRK

Yarının teminatı olan çocuklarımızın Dünya Çocuk Günü kutlu olsun. 

28.09.2019 212  Orta

8.Sınıflar Veli Toplantısı

Özel Teknoloji Fen Ortaokulu 8.sınıf veli toplantısı, velilerimizin yoğun katılımıyla Cep Sinemasında gerçekleştirildi. Toplantı, cep sinemasındaki 8.sınıf çalışmalarının ayrıntılı sunumunun ardından branş öğretmenlerle bire bir görüşmeyle devam etti. Katılan velilerimize teşekkür ediyoruz.

23.09.2019 213  Lise

Dünyanın Çevresini Ölçüyoruz

Özel Teknoloji Fen Lisesi öğrencileri, uluslararası gerçekleştirilen "Eratosthenes Experiment 2019" projesi kapsamında, 23 Eylül tarihinde Dünyanın çevresinin ölçülmesi etkinliğini gerçekleştirdi.

Öğle vaktinde, güneş saati kullanılarak yapılan bu etkinlikte, Ekvator üzerinde okul ile aynı boylamda yer alan noktanın uzaklığı belirlendi, güneş saatinde yer alan çubuğun gölge boyu ölçülerek çeşitli hesaplamalarla Dünya nın çevresine ulaşıldı. Proje Danışmanları Ercan Kara ve Haluk Ulusoy ölçüm sonuçlarının gerçeğe yakın bir değerde olduğunu, öğrencilerin matematik ve fen derslerinde öğrendikleri bilgileri kullanarak, disiplinler arası yaklaşımla uyguladıkları bu etkinliğin öğrencilerde kalıcı öğrenmeyi sağladığını belirtti.

22.09.2019 211  Ana İlk Orta Lise

Bu Çocuklara Her Yer Okul

Doğa ile iç içe eğitim gören öğrenciler, hem ata biniyor hem de atölyelerde farklı farklı çalışmalara imza atıyor.

Çocuğa okulu ve eğitimi sevdirmek için aileler kadar eğitim kurumları da farklı projelerle onlara eğitimi aşılıyor. Bursa Teknoloji Fen Okulları, fırsat buldukça öğrencilerine okul dışında düzenlediği eğlenceli etkinliklerle eğitimi sevdirmeyi başarıyor. Anaokulu ve İlkokul öğrencilerini at çiftliğine götüren okul yetkilileri, çocukları doğa ile iç içe eğitim vermenin mutluluğunu yaşıyor.

Temiz havada yaptıkları atölye çalışmalarında kendinden geçen öğrenciler, sıkıldıklarında ise bindikleri atlarla stres atıyor. Çocuklarının aldığı eğitimin ne kadar yararlı olduğunu gören anne ve babaların ise mutluluğunu gözlerinden okunuyor. Yaptıkları atölyelerden ve etkinlikten bahseden öğrenciler, at beslediklerini ve yaptıkları tahtadan atları boyadıklarını söyledi. Atölye çalışmalarını her zaman çok sevdiğini belirten öğrenciler, evde de aileleriyle birlikte çalışmalara imza attıklarını söyledi.

Çocukların kapalı mekanlar haricinde böyle dışarıda etkinlik ve eğitimlere katılmasının memnuniyet verici olduğunu ifade eden aileler ise, “Bu sayede onları okula bağlılığını da doğa ile iç içe farklı etkinlikler yaptıkları zaman daha başarılı olduklarını görüyoruz. Başarıya da destek olan tüm faaliyetleri destekliyoruz. Aile olarak da bir şeyler paylaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bizim açımızdan da çok keyifli ve güzel geçiyor” dedi.

Okul olarak hep farklı eğitim sistemlerini ön planda tuttuklarını belirten Okul Müdürü Müge Düşmez, “Okul olarak öncelikli hedefimiz onları doğa ile buluşturmaktır. Tüm ailelerimiz ve çocuklarımızla birlikte hoşça vakit geçirmek istiyoruz. Atölyelerde yaptığımız tüm çalışmaları dışarıdaki etkinliğe taşıyoruz. Bizim okulda olmayan tüm ailelerimize de okulda yapılabilecek etkinlikleri de gösteriyoruz. Çocuklarımızı kapalı ortamlardan uzak tutmaya çalışıyoruz. Okulun her zaman her yerde olabileceğini hedeflemiştik. Bu tür çalışmalarla farkımızı ortaya koyduğumuzu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

19.09.2019 210  Ana İlk Orta Lise

AFET-SAV Projemiz ile Teknofest 2019

Özel Teknoloji Fen Koleji öğrencileri Mustafa Burak Yırıkoğulları, İbrahim Lemahmutoğlu, Ali Rıza Öztürk ve Emirhan Toklar’ın “İnsanlık Yararına Teknolojiler” projesi Türkiye’nin en büyük teknoloji festivali TEKNOFEST’te ilgi görmeye devam ediyor.

İstanbul Atatürk Havaalanı’nda 17-22 Eylül tarihleri arasında devam eden Teknofest’te AFET_SAV projeleri ile büyük ilgi gören öğrencilerimiz danışman öğretmenleri Merziye Çorlu ve Petek Tatar ile Teknoloji Fen Kolejini en iyi şekilde temsil ediyorlar.

TEKNOFEST’e ortaokul düzeyinde katılım göstermesi nedeniyle protokolün ilgi odağı olan Teknoloji Fen Koleji, eğitim alanında da etkili ve olumlu bir tanıtım gerçekleştirdi.

 

14.09.2019 209  Ana İlk Orta Lise

Genel Veli Tanışma Toplantısı

Özel Teknoloji Fen Koleji olarak velilerimizle “Genel Tanışma Toplantısı” gerçekleştirdik. Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya yoğun ilgi gösteren velilerimiz akademik kadro ile tanışmanın yanı sıra, aldıkları Enneagram Eğitimi ile de dolu dolu bir gün geçirdiler.

İlk olarak Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Sayın Abdulvahap Atış’ın açılış konuşmasını yaptığı toplantıda ardından Ortaöğretim Eğitim Koordinatörümüz Önder Özdemir, okulumuzun vizyonu ve misyonu hakkında bilgi verdi. Okul Müdürlerimizin konuşmalarının ardından zümre öğretmenlerimiz kendilerini tanıttılar ve yıl içerisinde öğrencilerimizle yapacakları akademik, sosyal ve sanatsal faaliyetler hakkında bilgiler verdiler.

Bu sene farklı olarak programımıza kattığımız “Enneagram Mizaç Merkezli Kişilik Modeli” hakkında Enneagram Eğitim Danışmanlığı kurucularından Sayın Mehmet Yaşar ve Muammer Küçükyazıcı’dan seminer alan velilerimiz, çocuklarının mizaç tipini öğrenmek, güçlü yanlarını keşfetmek ve işlevsel olmayan bazı kalıplarını değiştirmek için pratik bir yol haritası öğrendiler.

11.09.2019 208  Ana İlk Orta Lise

Bursa nın Kurtuluşu Coşkuyla Kutlandı

Efendiler!

Bursa’nın kurtuluşuna rastlayan bugünlerde, burada, aranızda bulunarak sevinçlerinize katıldığımdan çok mutluyum ve huzurluyum. Memleket adına yapılan konuşmadaki, esirgenme yeri duyulan gerçek duygulara, sevgiye, güvene bütün kalbimle teşekkür ederim. Fakat izninizle hemen açıklamalıyım ki, gösterilen bütün övgüler benim kişiliğimden çok beni de başında bulundurduğunuz kahraman Türk ordularının yüksek komuta ve subay meclislerine ve özverili askerlerine, en sonunda bütün bu kahramanların anası, babası, velinimeti olan büyük Türk milletine aittir. Ben de bu şanlı orduların bir ferdi, büyük Türk milletinin bir evlâdı olmakla ve onun hizmetine varlığımı vermekle şerefli ve mutluyum.

Mustafa Kemal Atatürk / 11 Eylül 1924

Bursa nın kurtuluşunun 97.yılı okulumuzda düzenlenen tören ile coşku içinde kutlandı.

09.09.2019 207  Ana İlk Orta Lise

Teknoloji Fen Okullarında İlk Ders Başladı

Bursa’nın önemli eğitim kurumlarından biri olan Özel Teknoloji Fen Okulları’nda 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının ilk ders zili çaldı. Yeni öğretim yılıyla ilgili açılış konuşmasını yapan Özel Teknoloji Fen Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atış, “Büyük ağaçların büyük köklerle yetiştiğini biliyor ve çocuklarımızı köklü bir şekilde geleceğe hazırlıyoruz” dedi. 

Yeni eğitim yılını törenle açan okul yönetimi velilere ve öğrencilere seslendi. Yapılan konuşmalarda öğrencilerin en iyi şekilde yetiştirilmesi için her türlü planlanmanın yapıldığı ifade edilirken, öğrencilere çok çalışmaları yönünde öğütler verildi. Öğrenciler yapılan törenin ardından ilk ders için sınıflarına girdiler.

Yeni eğitim ve öğretim yılı ve bu yıl yapacakları projelerle ilgili açıklama yapan Özel Teknoloji Fen Okulları Yönetim Kurulu Başkanı Naci Atış, öğrenci merkezli düşündüklerinin altını çizdi. Atış daha iyi bir gelecek için her türlü fedakârlığı gösterdiklerini kaydederek, “Teknoloji Fen ailesi olarak yaz dönemi belki çok klişe olacak ama yaklaşık ocak ayından bu yana bütün çocuklarımız için hazırlanıyoruz. Çünkü çağı ve çocuklarımızın hızını yakalamak oldukça önemli. Bunun için hem çocuklarımız hem öğretmenlerimiz için farklı gündemlerimizi belirledik. 3 aylık çalışma içerisinde çocuklarımızı dijital ve web tabanlı uygulamalarla buluşturduk. Bu uygulamalarda çocukların gelişimi bizler için çok önemli. Her çocuğun parmak izi kadar farklı öğretim metotları ile öğrenmeleri bizim için çok önemli, bu yüzden de bütün öğrencilerimizin kişisel gelişimini destekleyecek web tabanlı programlarla buluşturduk. Bu sene farklı olarak Enneagram Mizaç Merkezli Kişilik Modeli programı uygulayarak, öğrencilerimizin mizaç tiplerini öğrenerek güçlü yanlarını fark etmek ve işlevsel olmayan bazı kalıplarını değiştirmeyi hedefliyoruz. İngilizce her çocuk için çok farklı. Her birinin aynı seviyede olması mümkün değil, o yüzde bireysel uygulamaları planladık. Dijital çalışmalarda her okul kodlama ve robotik çalışmalardan bahsediyor, ama bizim hedefimizde günlük hayatla ilişkilendirebileceği bir ürün ortaya çıkarmasını sağlamak. Projelerde her çocuğumuz hem ferdi, hem de grupla birlikte yapabileceği mekanizmalarla buluşacak. Uygulamalarımızın hepsinde öğrenci merkezli olmasına dikkat ediyoruz. Öğrencileri kalabalık içerisinde değil de daha çok serbest alanlarda ve onları rahatlatıcı ortamlarda buluşturmak istiyoruz. Çünkü çocuklar çalışan insanlar kadar okulda vakit geçiriyorlar. Artık ben merkezli ve hırçın bir nesil yetişiyor. Bunu bir an önce daha dinginleştirmek, evlere daha huzurlu öğrenciler gönderebilmeyi hedefliyoruz. Biz okul olarak çocuklarımıza ev ödevi vermiyoruz. Tüm sorumluluklar okulumuzda gerçekleştiriliyor. Eve sadece anne ve babaları ile buluşmak için gidiyorlar. Büyük ağaçların büyük köklerle yetiştiğini biliyor ve çocuklarımızı köklü bir şekilde geleceğe hazırlıyoruz. Biz kodlanan değil, kodlayan bir nesil yetiştiriyoruz” ifadelerini kullandı. 

 

 

05.09.2019 206  İlk

Hoş Geldiniz 1.Sınıf Tekfenliler!

Özel Teknoloji Fen Koleji’nin bu yıl eğitim-öğretime başlayacak olan ilkokul 1.sınıf öğrencileri 3 günlük düzenlenen oryantasyon programı ile eğlenceli vakit geçirdi. Görsel Sanatlar, Drama, Müzik ve Beden Eğitimi derslerinde onlar için hazırlanan birbirinden farklı aktiviteler ve oyunlarla doyasıya eğlenen 1.sınıf Tekfen’liler öğretmenleriyle tanışıp kaynaşma etkinliklerinde bulundular.

Teknoloji Fen İlkokul Müdürü Müge Düşmez yeni eğitim öğretim yılında uygulanacak eğitim sistemi ve gerçekleştirilecek projelerle ilgili velileri bilgilendirirken soru cevap şeklinde geçen toplantıda velilerin merak ettiği konular hakkında da bilgiler verildi. 1.sınıf öğretmenleri, Yabancı Dil, Spor, Sanat, Rehberlik alanındaki eğitim kadrosunun yer aldığı toplantıda velilerimiz, yeni dönemde uygulanacak eğitim-öğretim programları, sosyal faaliyetler, uyulması gereken okul kuralları konusunda da bilgilendirildi.

04.09.2019 205  Orta

Teknoloji Fen Ortaokulu Eğitime Başladı

5-6-7.sınıf öğrencilerimiz yeni eğitim öğretim dönemine oldukça heyecanlı başladı. Arkadaşlarına, öğretmenlerine ve okullarına kavuşmanın mutluluğunu yaşayan öğrencilerimizle beraber Teknoloji Fen Ortaokulu için yeni eğitim öğretim dönemi heyecanlı başladı.

Ana Sayfa