Özel Teknoloji Fen Koleji

Etkinlikler

15.10.2019 226  İlk

Tarihi Merinos Müzesi

Özel Teknoloji Fen 4.sınıf öğrencileri, Tarihi Merinos Tekstil Fabrikası nın enerji ihtiyacını karşılamak için kurulan ve zaman içerisinde kapasitesini arttırarak Bursa nın elektrik ihtiyacının karşılanmasına da destek veren Merinos Elektrik Santrali ni ziyaret etti. 2012 yılından bu yana Enerji Müzesi olarak kentin tarihini geleceğe taşıyan müzede doğalgaz termik santrali, rüzgar enerji santrali ve hidroelektrik santralinin de çalışmasını anlatan modeller tamamen orjinali korunmuş olarak sergilenmektedir. 

Açılışının 1938 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından gerçekleştirildiği, Cumhuriyet ve Bursa tarihinin sembol işletmelerinden biri olan Merinos Yünlü Müessesesi restore edilerek oluşturulan Tekstil Sanayi Müzesi bölümlerini ziyaret eden öğrencilerimiz, Milli Kültür ünitesi kapsamında geçmişten günümüze tekstil, ipek böcekçiliği, dokuma, sanayi ve göç kavramlarıyla ilgili birçok bilgiyi, yerinde görerek ve dinleyerek merak ettikleri soruların cevaplarını bulmuş oldular. 

10.10.2019 225  Ana İlk Orta

Yıldız Tozundan Evrene "Dünya Uzay Haftası"

Her yıl 4-10 Ekim tarihlerinde çeşitli etkinliklerle kutlanan Uzay Haftası’nın bu yılki teması, “Ay: Yıldızlara Açılan Kapı” idi. Uzay Haftası boyunca Bilim Kulübü öğrencilerinin çalışmalarının sergilendiği stantları gezen Özel Teknoloji Fen Koleji öğrencileri meraklı bakışlarla yapılanları inceledi.

“3 boyutlu Güneş Sistemi” ile Güneş’i yakından inceleme fırsatı bulan öğrenciler, Ay’ın hareketlerinin hep aynı olup olmadığını gözlemleyerek Ay’ın hareketlerini ve evrelerini görme imkanı yakaladı. Oluşturdukları gök atlası ile takımyıldızlarını arkadaşlarına gösteren ortaokul öğrencilerimiz, anaokulu öğrencilerimize oyun oynatarak gezegenleri sıralamalarına yardımcı oldu. Öğrencilerin en çok dikkatini çeken etkinlik ise VR gözlüğü ile Ay’a yapılan yolculuktu. 

Uzay Haftası kapsamında düzenlenen etkinlikler, 350 öğrencimizin katılımıyla gerçekleşen “Yıldız Tozundan Evrene” isimli seminer ile sona erdi. Bursa Amatör Astronomi Kulübünde bilimsel çalışmalarını sürdüren Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İlhan Vardar, neden gökyüzünü takımyıldızlarına ayırdığımızı, takımyıldızlarının insan hayatındaki önemini, dünya dışı yaşam arayışlarını anlatarak yaşanacak keşiflerin sinyalini verdi. İlgi ve heyecan dolu bakışlarla dinlenen seminer sonunda öğrencilerin sorularını yanıtlayan başkan, öğrencilerin uzaya karşı var olan merakını ikiye katladı.

09.10.2019 224  Ana

Turşu ile Kış Hazırlıklarına Devam

Özel Teknoloji Fen Anaokulu 6 yaş öğrencileri kışın hazırlıklarına şimdiden başladı. Okulumuz yakınında kurulan pazara giderek turşu kurmak için alışveriş yapan öğrencilerimiz keyifli anlar yaşadı.

Turşu için gerekli salatalık, havuç, lahana, biber, maydanoz, sirke, limon tuzu, tuz, nohut aldıkları birkaç malzemeden biriydi. Önce turşu kavanozunun dibine nohut koyan öğrenciler, daha sona sırayla turşu kavanozunun içine her bir malzemeden attılar. Sonra turşunun suyunu hazırlayarak turşumuzu tamamladık.

Artık turşunun nasıl kurulduğunu öğrenen öğrencilerimiz heyecanla turşularının olmasını bekliyor.

09.10.2019 223  İlk Orta

Mektuplarımız Yola Çıktı

9 Ekim Dünya Posta Günü nedeniyle öğrencilerimiz mektup yazarak sevdiklerine postaladılar.

Geçmiş yıllarda etkin haberleşme yöntemi olarak kullanılan mektup göndermenin yerini, şimdilerde e-postalar ve cep telefonu aldı.
Okulumuz öğrencileri eski geleneğimiz olan mektuplaşmayı unutturmamak ve yeni nesillere hatırlatmak adına bu güzel geleneği dünya posta gününde yaşattı.
Öğrencilerimizin duygu ve hislerinin kaleme alındığı, kimisinin büyüklerine kimisinin ailesine yazdığı mektuplar sevgi, saygı ve özlem içeriyordu.

05.10.2019 222  Ana İlk Orta Lise

Öğretmenlerimiz VII. Zeka ve Yetenek Kongresinde

Türkiye Zeka Vakfı tarafından 6 yıldır eğitim alanına yön veren, güncel ve yenilikçi konularda, alanının tüm aktörlerini yakından ilgilendiren ve bir araya getiren Zeka ve Yetenek Kongresi, bu yıl 7.kez kapılarını açtı.

4-6 Ekim 2019 tarihleri arasında ODTÜ Eğitim Fakültesi işbirliğiyle gerçekleşen Zeka ve Yetenek Kongresi açılış konuşması Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk’un konuşması ile başladı.

Türkiye Zeka Vakfı Başkanı M. Emrehan Halıcı, ”Zaman kazanmak kadar zaman israfı yapmamak da önemli. Düşünmediğimiz, merak etmediğimiz, hayal kurmadığımız, üretmediğimiz, paylaşmadığımız her an zaman israfıdır.” ifadelerine yer verirken, “Zeka ve Yetenek günümüz ekonomisnde ülkelerin en değerli kaynağı olmuştur.” ifadesi ile ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Versan Kök’te konuşmacılar arasında yerini aldı.

Tübitak Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın konuşmasının en dikkat çekici noktası ise, nicel boyuttaki insan kaynağımızdan çok nitel boyuttaki insan kaynağımızın konuşulması gerektiğinin belirtilmesiydi.

Alanında uzman birbirinden farklı konuşmacılarla oturumlarda buluşan Özel Teknoloji Fen Okulları öğretmenleri, farklı hedef kitlelerine yönelik farklı kazanımları amaçlayan atölye çalışmaları ile bilgi birikimlerine yenilerini katmaya devam ediyor.

03.10.2019 221  Orta

Güneş Dili Teorisi

Güneş Dil Teorisi, Türkçenin dünya tarihindeki ilk dillerden biri olduğunu savunan dilbilim teorisidir. Teori, 1930 lu yıllarda Mustafa Kemal Atatürk tarafından desteklenmiş ve bizzat geliştirilmiştir. Ortaya çıktığı dönemde bu uygulama, insanların Türkçe ye büyük bir bağlılık göstermelerini sağlamış ve ana dil sevgisi doğurmuştur. 

Özel Teknoloji Fen Ortaokulu öğrencileri dilimiz hakkında ortaya atılan bu teoriyi kendileri araştırarak türkçe dersinde arkadaşlarına tanıtma imkanı bulmuştur. 

 

03.10.2019 220  Lise

Futbol Turnuvası Yarı Final Heyecanı

Özel Teknoloji Fen Lisesi öğrencileri arasında tüm heyecanı ile devam eden futbol turnuvasında çeyrek final maçları sona erdi. 

Kıyasıya heyecanın yaşandığı turnuvada yarı final ve final maçları 7 - 8 Ekim tarihinde oynanacak. Tüm öğrencilerimizi başarılarından dolayı tebrik ederiz.

 

03.10.2019 218  İlk

Meraklı Okuyucular Yıldızlarına Kavuştu

2-3-4. sınıflarımızda başlatılan Curious Readers (Meraklı Okuyucular) projesi kapsamında Eylül ayında okuma konusunda en büyük azmi ve istikrarı sağlayan öğrencilerimizin isimleri yıldızlara yazılarak okulumuz koridorlarını süslerken, öğrencilerimiz takılan Curious Readers rozetlerini gururla taşıyor. 

02.10.2019 219  Ana İlk Orta Lise

Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz

Özel Teknoloji Fen Okulları ortaokul ve lise öğrencileriyle "Yaya Geçidi Nöbeti" farkındalık etkinliğinde yerini aldı.

2019 yılının "Yaya Öncelikli Trafik Yılı" ilan edilmesi dolayısıyla proje kapsamında etkinliklerin devamı niteliğinde yaya güvenliğini sağlamak üzere tüm İllerde 2 Ekim Çarşamba günü 20 bin yaya geçidinde başta okullar olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşları “Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz” sloganıyla “Yaya Geçidi Nöbeti ” farkındalık etkinliği gerçekleştirildi.

 

 

 
Ana Sayfa