Özel Teknoloji Fen Koleji

Etkinlikler

05.12.2019 277  Lise

Diseksiyon Yöntemi ile Beyin ve Göz

Özel Teknoloji Fen Koleji 11.sınıf öğrencileri, biyoloji dersinde öğrendiklerini pekiştirmek için laboratuvarda memeli beyni ve memeli gözünü “diseksiyon” yöntemi ile inceledi. Derslerde işledikleri konuları laboratuvar ve atölye ortamında deneyerek, yaşayarak ve keşfederek öğrenen 11.sınıf öğrencileri bilimsel çalışmanın yanı sıra keyif dolu anlar yaşadı.

05.12.2019 276  Orta

Oyunlarla Matematik

Özel Teknoloji Fen Koleji 5.sınıf öğrencileri, matematik dersinde öğrendikleri üslü sayılar konusunu ÜSTTOP oyunu ile eğlenceli bir şekilde öğrendiler. Yarışma heyecanı ve motivasyonu yaşayarak birbirleriyle kıyasıya mücadele eden Teknoloji Fen öğrencileri, matematiği eğlenerek daha rahat öğrenmenin keyfini yaşadı.

04.12.2019 275  İlk

Meraklı Okuyucular Yıldızlarına Kavuştu

2-3-4. sınıflarımızda başlatılan Curious Readers (Meraklı Okuyucular) projesi kapsamında Kasım ayında okuma konusunda en büyük azmi ve istikrarı sağlayan öğrencilerimizin isimleri yıldızlara yazılarak okulumuz koridorlarını süslerken, öğrencilerimiz takılan Curious Readers rozetlerini gururla taşıyor. 

02.12.2019 274  Ana

Anaokulu Öğrencilerimiz Bateri ile Tanıştı

Anasınıfı öğrencilerimiz müzik derslerimizde düzenli olarak yapılan ritim çalışmaları sonrasında ritim atölyesinde bateri enstrümanı ile tanıştı. Ritim eğitiminde amaç, şarkı eğitiminde de olduğu gibi, çocuğa sadece belirli ritim kalıplarını öğretmek değildir. Çocuklara ritim duygusunu ve bedensel yeteneklerini geliştirme, mutlu olmasını sağlama, olumlu bir kişilik geliştirerek, kendi kendisini kontrol etmesine yardımcı olmaktır. Ritim eğitimiyle, çocukta gelişen ritim duygusu güven duygusunun gelişimine katkıda bulunacağı gibi, denge, dikkat, tepki, büyük ve küçük kaslarının gelişimine de katkıda bulunur. Böylece ritim, çocuğun el, kol, ayak, baş, göz ve beden gibi vücut organları arasında koordinasyon sağlanmasına, hareketlerinde çeviklik ve incelik kazanmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle yapılan ritim çalışmaları ile öğrencilerimizin gelişimlerine destek oluyoruz.

01.12.2019 252  Lise

Otomobil Projesi

  • Lise Öğrencilerimizin kodlama kulubünde elektrikli otomobil projesi başlatıldı.
  • Kaportası cam iplikten dokunmuş kumaş ve/veya karbon iplikten dokunmuş kumaşın reçine ile sertleştirilmesinden elde edilecektir.
  • Şasi aluminyum ve çelik profillerden yapılacaktır.
  • Motor gücü elektrik motorlarından temin edilecektir.
  • Lityum İyon piller kullanılacak ve şarz edilir olacaktır.
  • Araç 4 kişilik olarak tasarlanmaktadır.

 

29.11.2019 273  Lise

O Halde Sigaraya Hayır !

Medicana Bursa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Başak Burgazlıoğlu, lise öğrencilerimize “Sigara Bağımlılığı ve Sigaranın Zararları” ile ilgili başarılı bir seminer verdi.

Dr. Başak Burgazlıoğlu, görsellerle, yaşamış ve halen yaşamakta olduğu gerçek durumlarla, rakamlarla desteklediği sunumunda lise öğrencilerimize sigaranın zararlarını tüm ayrıntılarıyla anlatmış ve onlara sigaradan durmanın ne denli önemli olduğundan bahsetti.

Erken yaşta sigaraya başlamanın beraberinde telafisi mümkün olmayan rahatsızlıkları getirdiğinin altını çizen Burgazlıoğlu, henüz gelişim çağında olan çocukların sigara içmelerinin, yetişkinlere göre çok daha fazla zarar görmeleri anlamına geldiğini ifade etti.

"Bu yüzden doğru olan tek bir sigara dahi içmemektir !

28.11.2019 272  Lise

Dünya Felsefe Gününü Kutladık

Ülkemizde 2002 yılından bu yana Dünya Felsefe Günü kutlanmaktadır.

Gerek dünyada gerekse ülkemizde felsefeye olan ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır. Yaşanan şiddet olaylarının ve savaşların bitmek bilmediği, savaş tacirlerinin her türlü yöntemi kullanmaktan çekinmedikleri günümüz dünyasında insan hakları, insanların onuru, özgürlük, barış ve değerlerin savunulmasında felsefe büyük önem taşımaktadır. Yaşadığımız dünyanın daha insancıl bir yapıya kavuşmasında felsefenin etkisi oldukça büyüktür. Felsefenin önemini vurgulamak  ve bu konu da bir algı oluşturmak için dönemin ünlü filozoflarını canlandıran öğrencilerimiz, bu tarz etkinliklerle günün daha anlaşılır ve kalıcı olduğunu belirtti.

28.11.2019 271  İlk Orta

Kız Kıza Konuşuyoruz; Ergenlik Psikolojisi

Medicana Bursa Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Begüm Derici Ülker, ilkokul ve ortaokuldaki kız öğrencilere “Ergenlik Psikolojisi” ile ilgili başarılı bir seminer verdi.  

Düzenlenen sunumda 4,5,6,7 ve 8.sınıf öğrencileriyle bir araya gelen Uzman Klinik Psikolog Begüm Derici Ülker, ergenlik psikolojisine yönelik davranış, özgüven ve kız öğrencilerin duygu durumları ve bunlarla nasıl başa çıkabileceklerinden bahsetti.

 Öğrencilerin merakla dinlediği söyleşinin sonunda ilkokul ve ortaokul rehber öğretmenlerimiz, Begüm Derici Ülker’e katılımlarından dolayı teşekkür ederek çiçek takdim etti.

24.11.2019 268  Ana İlk Orta Lise

BenMaker’da Öğretmenler Günü

24 Kasım Öğretmenler günü kapsamında Benmaker tarafından düzenlenen “Projelerle Maker Eğitmenliği ve Projelerle Maker Öğrenciliği” kitabının yazarı  Yonca Özgün ile "Maker nedir? Maker ne değildir?" isimli söyleşiye Özel Teknoloji Fen Koleji öğretmenleri katılım sağladı.

Benmaker’ın kurucusu Sn. Fahrettin Gülener’in açılış konuşmasıyla başlayan program, Yonca Özgün ün söyleşisi ile devam etti.

Yazar tarafından Maker’ın tarihçesi, nasıl maker olunmalı, nasıl bir yol izlenmeli, maker aktiviteleri neler, çocuklar ile nasıl icat yapılmalı, yarışma süreçleri ve yarışmalara katılırken izlenecek yöntemler üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirildi.

Söyleşi sonunda kitabını imzalayan Yonca Özgün ile sohbet etme imkanı bulan öğretmenlerimiz öğrendikleri yeni bilgiler ile bilgi birikimlerine yenilerini katmaya devam ediyor.

Ana Sayfa