Özel Teknoloji Fen Koleji

Duyurular

03.02.2020 64  Ana İlk

Çocuğum Okul İçin Hazır Mı? Okul Olgunluğuna Erişti Mi?

Okul olgunluğu, çocuğun fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimi açısından belli bir düzeye gelmesi ve okulda kendisinden beklenilenleri başarılı bir şekilde yerine getirmeye hazır olmasıdır. Okul olgunluğuna erişmiş bir çocuk ondan beklentileri rahatlıkla yerine getirebildiği için okula karşı olumlu duygular ve olumlu bir tutum geliştirecektir. Aksi halde ise yani çocuk okul olgunluğuna erişememişse okula uyum konusunda problem yaşayabilir, akademik anlamda akranlarından geri kalabilir, bu süreç onun sağlıklı bir kimlik oluşturmasına ve özgüven geliştirmesine zarar verebilir.

Çocuğun okul olgunluğuna erişip erişmediğini saptamaya yarayan en sık kullanılan testlerden biri “METROPOLİTAN OKUL OLGUNLUĞU TESTİ” dir. Çocukların okula, okulun gerektirdiği kurallara ve öğrenmeye hazır olup olmadığını saptamak amacıyla kullanılır. Okula hazırlanırken olması gereken fizyolojik, çevresel ve zihinsel faktörleri değerlendirmeye yardımcı olur.

Eğer sizinde çocuğunuzun ilkokula başlayıp başlamaması konusunda kararsızlığınız varsa testi yaptırmak için geç kalmayın... Randevu için; 411 44 44


Ana Sayfa